سيستم مديريت هوشمند ساختمان

 
 

 پورت سريال

 

برای انتقال صحیح داده ها  بین دو نقطه  به  یک  اینترفیس   نیاز است  که  دو محیط خارج و داخل دستگاههای کنترلی را به یکدیگر مرتبط سازد . از آنجاییکه اینترفیس را می توان نوعی درب ورودی – خروجی برای دستگاه دانست  لذا گاهی اوقات به آن پورت I/O  یا فقط پورت نیز گفته می شود.

 استاندارد پیشنهادی شماره 232 از اتحادیه صنایع الکترونیک ( RS-232 )

Recommended Standard number 232 from the Electronic Industry Association

  در منطق این پروتکل آمده است : برقراری ارتباط و مبادله داده های باینری بصورت سری  بین ترمینالهای  داده و دستگاههای ارتباطات راه دور.

 داده های اطلاعاتی می توانند بصورت بایت  که بصورت مجموعه هشت بیتی است . منتقل گردد که نیاز به هشت سیم بعلاوه یک سیم مشترک مجزا است که همزمان هشت جریان الکتریکی موجود را بین دو نقطه انتقال می دهد که به انتقال موازی  parallel  موسوم است .که سرعت انتقال داده ها را بسیار زیاد می کند.

 در انتقال موازی مشکلاتی وجود دارد:

 قیمت سیمها در مسیرهای طولانی زیاد است  علاوه بر آن برای کنترل انتقال داده هایی که به میانجی می روند سیمهای بیشتری نیاز است و مشکل دیگر : ماهیت ولتاژ بیتها است . هنگامیکه ولتاژ یک بیت حالت خود را از یک به صفریا برعکس تغییر می دهد  این عمل بسیار سریع در حدود چند نانو ثانیه صورت می گیرد .سرعت زیاد انتقال از حالت یک به صفر  به خودی خود یک قسمت ضروری از عمل پردازش در انتقال داده هاست . تغیرات آهسته بین حالات صفر و یک بعنوان داده  قابل تشخیص نیست . که هر جه طول کابل بیشتر باشد  مشخصات الکتریکی آن ( ظرفیت خازنی و سلفی ) سرعت تغیرلات را محدود کرده و احتمال از دست رفتن داده ها را بیشتر می کند . برای رفع این ایراد بجای ارسال همزمان همه بیتها بر روی چند سیم   روش بدیهی دیگر  فرستادن تک تک آنها یکی بعداز دیگری است . در طرف دیگر  پردازش بصورت بایت اصلی جمع می شود  در این روش تنها از دو رشته سیم استفاده می شود و در هر لحظه فقط یک بیت از داده ها انتقال می یابد که به روش انتقال سری یا serial   معروف است . که در این روش با وجود کاهش بازده   با وجود امتیاز کاهش حجم  و قیمت   انتخاب بهتری بنظر می آید . 

 

  :  UART

دستگاههاي فرستنده و گيرنده غير همزمان عمومي

Universal  Asynchronous  Receiver  Transmitter

  تبديل سري به موازي   تقسيم زماني و تمام اعمال منطقي مربوطه توسط خدمت كار داخلي(UART) انجام مي شود.

 سطوح منطقي بخشهاي مختلف كامپيوتر همواره بر حسب دامنه ولتا ژ تعريف مي شود  البته در حالت استاندارد  سطوح دو طرفه ولتا‍‍‍‍ژ تعريف مي شود . به اين معني كه مثبت ومنفي بودن ولتاژ  سطوح منطقي را تعيين مي كند

  تعاريف سطوح منطقي :

دادهها به صورت معكوس ارسال ميشود . بر اساس منطقي كه در ارسال  داده ها رايج است در اينترفيس ارتباط ولتاژ با سطوح منطقي بصورت معكوس است .  ولتاژ مثبت در اينترفيس مبين حالت منطقي صفر بوده  در حاليكه ولتاژ منفي  مبين حالت منطقي يك است .

 

 پيام كامرانفر - كارشناس سيستمهاي هوشمند ساختمان

تاسيس : بهار 1383/ 2004

امروزه جهت ارتباط سيستمهاي كنترل ساختمان با كامپيوتر و سرور علاوه بر پورت سريال از پورتهاي usb  و شبكه نيز استفاده مي شود كه كارايي بالاتري دارند .